İhracata Nasıl Başlarım?

Günümüzde pek çok kişi yurt dışı ile ticaret yapmak istiyor fakat birçoğu nereden başlayacağını bilemiyor. Şirket kurmak zorunlu mudur?

Hangi belgeler hangi sorumluluklara gebedir? Ürünü teslim etmek sorumluluğumuzu sona erdirir mi?  Vergilendirmeler altında ezilip gider miyiz? Kafamızın içinde pek çok soru koşuşturmaktadır…

Öncelikle herkes tarafından bilinen bir yanlışı düzeltelim. İhracat yapmak için bir şirkete ihtiyacınız yoktur. Tc kimlik numarası ile vergi dairesinden vergi numarası alınması ticaret yapabilmek için yeterlidir.

Elbette bir muhasebeci ile anlaşıp bir gümrük müşavirine yetki vermek gerekmektedir. Eğer büyük ölçekli bir ihracat yapmayı planlıyorsanız, şirket kurmanız avantajlı olacaktır zira şirketiniz sayesinde gerçekleştirdiğiniz ihracatlarda kdv iadesi alabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta yapmayı planladığınız ürün ile ilgili ihracatçılar birliğine kaydolmanız gerekmektedir. Örneğin ‘’yaş doğa mantarı’’ ihracatı yapmak istiyorsunuz bu ürünle ilgili ihracatçılar birliğine kaydınızı yaptırmalısınız.

Bütün bu süreçler tamamlandıktan sonra artık potansiyel müşterilerinizi bulmalı fiyat – teslim şekli- teslim süresi ve ödeme yöntemleri konularında anlaşmaya varmalı, gerekli görüyorsanız bir sözleşme düzenlemelisiniz.

Ülkelerin farklı gümrük kuralları olabildiği için ithalatçı firmanıza ithalatçı gümrüğünde gerekli olacak belgelerin ne olduğunu sormayı lütfen unutmayın. Yaş doğa mantarı ticaretinde Avrupa ülkelerinin radyasyon belgesi istemesi gibi farklı ürünlerde farklı belgelendirmeler gerekebilecektir.

Bütün detaylarda anlaştıktan sonra geriye ödemenizi alarak ürünlerinizi söz verdiğiniz kalitede ve zamanda göndermeniz kalacaktır.

Scroll to Top
Mesaj Gönder
💬 Yardım İster Misiniz?
Merhaba,
Yardımcı olmamızı ister misiniz?
0312 511 33 66