FIX DANIŞMANLIK

Sıkça Sorulan Sorular

Hibe teşvik danışmanlığı, istihbarat hizmetleri, enerji danışmanlığı ve finansal hizmetlerin yanı sıra aktif olarak danışan firmalarımızla en çok çalıştığımız bir diğer hizmetimiz katılımlı ihracat ve iş geliştirme yani ihracat departmanı hizmetimiz.

Bu hizmetimizde firmanıza atanan 4 kişilik yetkin bir ihracat ekibi bulunmakta. İhracat yapıyor olun veya olmayın, ekibimiz sizler için potansiyel müşterilerin istihbaratını yapar, iletişime geçer, ürünlerinizi ve firmanızı tanıtır, potansiyel iş birlikleriyle ilgili süreci yürütür ve satışı kapatır. Gerektiği durumlarda gümrük ve lojistik operasyonlarını yürütür ve yönetir.

Çalıştığımız sistem canlı bir sistem. İlk etapta karşılıklı anlaşma sağlandıktan sonra fabrikanızda sizi ziyaret ediyor, ürünlerinizi tanıyor, avantajlı ve dezavantajlı yanlarınızı öğreniyoruz. Bu süreç yaklaşık bir gün sürüyor. Kısaca ilk günü firmanızda geçiriyor akabinde aldığımız notlarla beraber çalışmalarımıza hızlıca başlıyoruz. Sonrasında mevcut durum analizi adımıyla başlayarak toplamda 6 ana adım ve 705 alt adımdan oluşan metodolojimizi uygulamaya koyuluyoruz. Ayrıca danışmanlık firması olarak yaptığımız işin çıktısına ve sürdürülebilir olmasına çok önem veriyoruz. Bu yüzden ekibimiz firmanız ile ilgili yaptığı bütün çalışmaları monday.com adlı FIX Consulting tarafından özelleştirilmiş ve sizlerin de kullanımına açılacak bir CRM sistemine işler. Böylece ekibimizin, adınıza yaptığı çalışmaları saniye saniye görüntüleyebilir ve görsel veya tablo içerikli raporlar alabilirsiniz.

Monday.com adlı CRM sistemimizle, tamamen FIX Consulting tarafından özelleştirilen ve sizlere özel oluşturacağımız panolarda, yapılacak bütün aktiviteleri saniye saniye takip edebilir, günlük, haftalık, aylık raporlar alabilirsiniz. Ayrıca veri görselleştirme özelliği sayesinde çok detaylı ve net özetler alabilir ve kolay devredilebilir olmasıyla saniyeler içerisinde bilgisayarınıza da indirebilirsiniz.

Firmanıza atanan ihracat departmanı, sizlerin bize açacağı mail adresini (örneğin firmanızın adı ABC Firması, bizlere export@abcfirması.com uzantılı mail açıyor olacaksınız) ve bizlere vereceğiniz bir cep telefonu ve hat ile beraber yurt dışı temaslara başlar. Bu süreçte yurt dışındaki potansiyel firmalar herhangi bir aracı ya da 3. parti bir firma ile görüşmez, kısaca ekibimiz tamamen sizin ekibiniz olarak yurtdışı ile temasta olacak. 10 farklı şehirde hizmet vermekteyiz. Bu yüzden ofislere gitmek hem zaman hem de maliyetten ciddi kayıplar oluşturabiliyor. Kurduğumuz sistem ve metodolojimiz sayesinde ekibimiz işleri uzaktan kolaylıkla yürütebiliyor.

Yıl bazında yatırım yapmış olduğumuz 14 farklı veri altyapısı ve entegre sistemle beraber, RPA çözümleri sunan dijital yakamız “EMMA” ile desteklediğimiz, tamamı legal ve faturalı kaynaklarla olan iş birliğimizle elde ettiğimiz nokta atışı verilerle hem sizleri güncel tutuyor hem de ihracat potansiyelini %50 den fazla artırıyoruz.

Ekibinize atanan danışmanlar ve ekip lideri ihracat, iş geliştirme,satış ve stratejik iletişim alanlarında yetkinliğe ve tecrübeye sahip, gerekli eğitimleri almış kişilerden oluşmaktadır. İstihbarat uzmanlarımız ise, analitik düşünceye sahip, veri üzerine çalışmış kişilerdir.

Katılımlı İhracat ve İş Geliştirme hizmetimizde firmanıza atanan departman 4 kişiden oluşmaktadır. Bu departmanda bir istihbarat kıdemli danışmanı, bir ihracat ve iş geliştirme danışmanı, bir ihracat ve iş geliştirme kıdemli danışmanı, bir tane de ekip lideri bulunmaktadır.

Firmanızın yaptığı ihracatlara göre istihbarat ve analiz ekibimiz uluslararası anlamda incelemelerini tamamladıktan sonra ürününüze ve sektörel dinamiklere göre satış taahhüdü veya satış garantisi veriyoruz.

Kaç ayda ihracat yapacağınız tamamen ürünlerinizin kalitesine, hedef pazarların hacimlerine ve fiyat rekabetçiliğiniz gibi dinamiklere göre değişmektedir. Bu sebeple kaç ayda ihracat yapacağınızı bu dinamikler belirlemektedir.

8 aylık çalışma süremizin sonunda bizimle iş birliğinize devam etmek isterseniz ikinci dönem sözleşmemizi yenileyip çalışmalarımıza devam ediyoruz. Eğer iş birliğimizi sonlandırmak isterseniz  FIX Consulting sayesinde organik bağ kurduğunuz tüm firmaları portföyünüze ekleyip, üzülerek yollarımızı ayırıyoruz.

Butik çalışma prensibini benimsemiş bir firma olarak, 8 ay süren çalışma süremiz boyunca sizinle aynı ürün grubuna ait farklı bir firmayla çalışmıyoruz. Yapacağımız gizlilik sözleşmesi ile de bu taahhüdümüzü güvence altına alıyoruz.

Dil seçeneklerimizi fazla tutarak firmalarımızın yaşadığı dil engellerini çözmeyi amaçlıyoruz. Bu sebeple FIX Consulting olarak bünyemizde 8 farklı dil bulundurmaktayız. Bu diller başta İngilizce olmak üzere Almanca, Rusça benzeri dillerdir.

Ekibimize websiteniz uzantılı bir mail açmanız, yurt dışına açık bir hat ve telefon sağlamanız ve de süreç boyunca tarafınıza atanan departmana yöneticilik yapacak bir personel atamanız yeterli olacaktır.

Amacımız yurt dışında hali hazırda ürünlerinizi aktif ithal eden firmalarla sıcak bir ticari ilişki kurmak. Bu ilişkiyi kurarken de kurumsal geçmişinizi ve sektör tecrübenizi en doğru şekilde aktarmak.

 Ancak yine de ürünlerinizle ilgili teknik alt yapıyı öğrenmek adına kick-off toplantımızda ürünlerinizin avantajlı, dezavantajlı yönlerini, sizi sektörde öne çıkaran özelliklerinizi de öğreniyor olacağız. Çok teknik bilgi gerektiren sektörlerde dahi çok kısa sürelerde başarı yakalayabiliyoruz.

İhracat yapabilmek adına belirli dinamikleri sağlamış olmak gerekiyor. Normal şartlarda firmaların ihracat yolunda 3-4 senede ilerleyeceği yolu firmalara 8 ay gibi kısa bir sürede taahhüt ediyoruz. Ayrıca bazı sektörlerde 2-3 hafta içerisinde satış realize olurken, bazı sektörlerde bu süre uzayabiliyor. Sizlere taahhüt ettiğimiz ve çıktı elde edebileceğimiz, kısaca ihracat yapıp sonuca ulaşacağımız optimal süre 8 ay olduğu için bu süreyi sizlerden talep ediyoruz.

Hizmete başlamamızın ikinci haftasında gıda sektöründe danışmanlığını üstlendiğimiz firmamızın 110.000 €’luk satışını gerçekleştirdik.

CRM sistemimizi kullanarak yukarıda da bahsedildiği gibi çok detaylı raporlara ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde ekibimiz düzenli olarak her cuma günü sizlere sıcak görüşmeler, yapılan aramalar, numune talepleri vb. gibi durumlarla alakalı detaylı bir e-posta gönderir. Ayrıca her 4-6 haftada bir yüzyüze gerçekleştirdiğimiz DDR (durum değerlendirme raporu) sunumlarımızla sürecin içerisinde aktif bir rol oynamanızı sağlamaktayız.

Hizmet modellerimizi oluştururken firmaların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduk. Size uygun hizmet modelini belirlemek için beraber firmanızın mevcut durumda ne konumda olduğunu belirlemeli ve buna göre size en uygun ve en hızlı sonuca ulaştıracak modeli seçmeliyiz.

Fuarlarda sizin yanınızda yer almamızı isterseniz, ekip arkadaşımız sizinle gelmekle kalmayıp fuar öncesi çalışmalar yaparak fuar sürecinin daha kazançlı geçmesi için çalışacaktır. Yapacağımız fuar öncesi çalışmalar için de fuarda size eşlik etmemiz için de ekstra bir ücret talep edilmeyecektir.

En kapsamlı hizmet modelimiz olan FIX Enterprise’da yurt dışı müşteriler ile önceden görüşüp, pazarları belirleyip, rotamıza göre 2 veya 3 ülkeyi direkt ziyaret edip potansiyel müşterilerle yüz yüze toplantılar gerçekleştiriyoruz ve bu masraflar tamamen tarafımıza ait.

Danışmanlığını üstlendiğimiz firmalarımızla sürdürülebilir bir hizmet odaklı çalışıyoruz. Sözleşme yenileme oranımız resmi olarak %91.

Komisyon veya satış primi usulü çalışan bir kurumsal yapımız ne yazık ki bulunmuyor.

Dış ticaret şirketlerinden çok daha detaylı çalışan ve firmanızın bünyesine entegre olan bir sistemimiz olduğu için çok daha kapsamlı hizmetler vermekteyiz.

Scroll to Top
Mesaj Gönder
💬 Yardım İster Misiniz?
Merhaba,
Yardımcı olmamızı ister misiniz?
0312 511 33 66