Kültür Farklılıklarının İhracata Etkisi

Kültür Farklılığı İhracatı Etkiler Mi?

Bölgesel çalışma prensiplerine hakim olmak, bölgenin çalışma saatlerini ve hedef ülkedeki resmi tatilleri bilmek karşı tarafa ulaşabilmek adına oldukça önem arz etmektedir.

Konuşma üslubunu temas kurulacak bölgelerdeki konuşma kurallarına göre ayarlamak karşı tarafla sağlıklı bir iletişim kurabilmek adına önem taşımaktadır.

Dış ticarette pazarlama stratejisinin hedef ülkedeki ilgili ürün pazarının temel özelliklerini kapsayacak karakterde olması ürününüzün efektif tanıtımı ve pazarlanmasında, alıcı bulmasında önemlidir. Hedef pazarda satılması planlanan ürünün kalite standartlarına dikkat etmek aynı ölçüde gereklidir. Kalite standartları ve lokal sertifika gereksinimleri ürününüzün hedef pazara girmesine önemli bir engel teşkil edebilmektedir.

Pazarlama girişimlerinde her ülkede farklı davranış şekilleri kabul görmektedir. Örneğin Güney Amerikalılar görüşmelerin yüz yüze yapılmasını tercih ederlerken, ABD’li iş adamları bu konuda olaya biraz daha temkinli ve soğuk yaklaşmaktadırlar.

Uluslararası iş görüşmelerinde verilen mesaj, çoğu kez alınan mesaj olmayabilir. Gönderici ile alıcının mesajları kendi deneyimlerinin bir ürünü olup, gönderici kendi kültürel çevresini aktarırken, alıcı ise kendi kültürel çevresine göre algılamaktadır. İletişimi kökten etkileyen kültürel farklılıklar karşı tarafla anlaşabilmek için göz önünde bulundurulmalıdır.

Scroll to Top
Mesaj Gönder
💬 Yardım İster Misiniz?
Merhaba,
Yardımcı olmamızı ister misiniz?
0312 511 33 66